Albert R. Sabin Magnet School School Organization 2016-2017


Administration
    Room
Mrs. Gwen Kasper-Couty Principal Office
Mrs. Linda Montes Assistant Principal 210B
       
Mr. Joseph Lazio Bilingual Coordinator 210A

 

 

PRIMARY TEAM - K - 2nd Grade
  KINDERGARTEN Room
Ms. Anderson   Kim Edwards-Anderson (National Board Certified Teacher) 111
       
  Yolani Belfort 107
       
  1st Grade  
  Jason Sitko 110
       
  Fanny Medina 103
       
  Taureen Fassler 105
       
       
  2nd Grade      
  Natalie Mazurek 201
       
       
  Rebecca Torres 203 DL
       
  Jamie Brown 112

 

 

INTERMEDIATE TEAM 3rd - 6th Grade
  3rd Grade Room
  Kristen Kabeth 205
       
  Ali Levy 206
       
  Diana Lebron- Sheppard 202 DL
       
  4th Grade  
  Karen Cherco 208 $th Math/Science & Social Studies
       
  Kyri Sierra 211 4th DL
       
  Susan Creighton 212 4th ELA
       
  5th Grade      
       
  Juan Madrigal 311 5th DL/Math
       
  Dan Silva 301 5th
       
  Conor Klaus  305 5th / 6th Science
       
  Brian Cerda 6th / 5th 303 Social Studies & Writing
       
  6th Grade      
  Nestor Torres  307 Math
       
  Darcy Hajduk           309 6th ELA



UPPER TEAM - 7th - 8th grade
  7th / 8th Grade Room
       
  Bryan Beeh  306 7th
       
  Jessica Taylor 304 - 7th ELA
       
  Samantha Sartin 302 7th Math
       
7th/ 8th Grade      
  Mr. Piet 7th/8th grade Social Studies
8th Grade      
       
  Stephanie Bester 302 8th ELA
       
Mr. Crain Davis   Tyler Crain Davis 310 8th Math



SPECIALISTS TEAM
David Hernandez

Technology

312

     
Yanira Franco

World Language

201

     
Meghan Gabler Meghan Gabler

Media/Library

Rm 312

     
Robert Rezek

Physical Education

Gymnasium

     
Gladys Lambert

Art

214

 


EDUCATIONAL SUPPORT PERSONNEL


DIVERSE LEARNING SPECIALIST TEAM
       
316 Mr. Terrell Thorpe Diverse Learning Specialist 
       
204 Adrianna Lares-Sherry Diverse Learning Specialist
       
314 Diverse Learning Specialist 
       
108 Maribel Rodríguez Diverse Learning Specialist 
       
316 Hope Reddington SE Intermediate/Primary


RESPONDING TO INSTRUCTION TEAM
     
216 Shelly Nation-Watson Counselor & Case Manager

 

 

CAFETERIA
   
Bernice Jones Manager
   
John Krembs Cook
   
Ms. Bassett Server
   

Ms. DelValle

Server
   
Wednesday Akins Porter

 

MAINTENANCE
   
Joseph Naudziunas Engineer
     
Velma Lewis Custodian